×

Uwaga

No Images or Galleries Found

Spis treści

Już po raz 14 odbyła unikalna w skali europy i największa impreza popularnonaukowa na świeżym powietrzu. Tym razem zorganizowana została w nowej lokalizacji w Parku Marszałka Rydza Śmigłego. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy był "Wielki mikroświat".


Impreza jak co roku jest coraz większa i przyciąga coraz większe tłumy rządnych wiedzy zwiedzających. Organizatorzy ustawili w Parku ponad 200 namiotów, w których swoje tymczasowe pracownie urządzili naukowcy i demonstratorzy nie tylko z Polski ale także z całej Europy. Każdy kto przyszedł na Piknik na pewno znalazł coś dla siebie bez względu na to, czy miał 3 czy 103 lata, czy interesował się naukami ścisłymi czy humanistycznymi, czy po prostu w taki sposób postanowił spędzić dzień z rodziną. Jak zwykle nie brakowało atrakcji dla maluchów, którzy odwiedzili Piknik ze swoimi rodzicami, przygotowano dla nich wiele zabaw, w których mogli "po swojemu" poznawać świat.

Pogoda jak co roku dopisała znakomicie, poza tym dzięki nowej lokalizacji dodatkową atrakcją dla najmłodszych były fontanny, w których nie tylko można było się trochę schłodzić, ale także przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów. Poniżej postaram się przedstawić swoje fotosprawozdanie z tej znakomitej imprezy.

Na tym zdjęciu możemy zobaczyć wielostopniowe działo magnetyczne. Składa się ono z wielu cewek elektromagnetycznych, czujników, kondensatorów dużej pojemności oraz elementów wyzwalających - tyrystorów. Takie działo przyśpiesza metalowy pocisk gdy kolejne cewki zaczynają rozłądowywać energię zgromadzoną w kondensatorze. Czujniki umieszczone przed wlotem do danej cewki uruchamiają tyrystor, który daną cewkę zaczyna zasilać i wciąga ona z dużą energią pocisk. Po przejściu przez cewkę pocisk porusza się już z dużą prędkością i wyzwala tyrystor cewki następnej. Oczywiście podczas pikniku w takich warunkach kondensatory były ładowane bardzo znikomą ilością energii, by tylko poruszyć pocisk i zademonstrować zasadę działania.

Na tym zdjęciu widzimy przerobiony przez studentów z fizycznego koła naukowego Induktor Rumkorfa. Jego uzwojenie pierwotne zasilane jest z generatora dużej częstotliwości dzięki czemu na wyjściu można było otrzymać wysokie napięcie i ciągłe wyładowania elektryczne w postaci jasnego i piszczącego łuku elektrycznego.

Na Pikniku można było zarejestrować na komputerze sygnały EEG wysyłane przez nasz mózg. Badania te mają na celu przybliżyć w niedalekiej przyszłości zbudowanie interfejsu pomiędzy ludzkim mózgiem i komputerem.

Ferromagnetyczny proszek, metody zamykania drobin magnetycznych w obojętnych powłokach - kapsułkowanie.

Ferrofluid - bardzo rozdrobnione, ferromagnetyczne cząstki, np. opiłki żelaza o wielkości ziarna na poziomie mikrometrów zawieszone w gęstym oleju mineralnym. Przykładając silny magnes to takiej cieczy można zaobserwować przeróżne, fascynujące i bardzo efektowne kształty.

Piknik naukowy to przede wszystkim fascynująca przygoda dla najmłodszych. Zawsze jestem pod wrażeniem zapału, z jakim nawet najmłodsze maluchy przepychają się do stoisk żeby tylko coś zobaczyć. Na tym stoisku można było pod mikroskopem obejrzeć bakterie i inne elementy mikroświata.

Tu maluchy mogły poprzez zabawę wiele się nauczyć, wystarczy odpowiednio dobrać im zabawki.

Ogniwo fotowoltaiczne przetwarzające energię padających na nie promieni słonecznych na prąd elektryczny, który jest w stanie zasilić mały silnik elektryczny poruszający wiatraczkiem. Czy jest lepszy sposób na demonstrację zasady działania takiego ogniwa w upalny dzień ?