W dniu 18 czerwca 2011r. w Radomiu na deptaku przed Urzędem Miasta odbył się już po raz drugi Radomski Piknik Naukowy. Drugą edycję tego niecodziennego spotkania z nauką zorganizował Urząd Miejski w Radomiu i Dom Kultury "Borki" przy współpracy radomskich szkół, uczelni, instytucji a także partnerów z regionu.
Nie mogłem przepuścić takiej wspaniałej okazji do zabawy więc postanowiliśmy wspólnie z kolegą Tomaszem Lemańskim i Piotrem Cieślikiem skorzystać z zaproszenia Urzędu Miasta i pokazać kilka ciekawych eksperymentów. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku było inne spojrzenie na naukę - na tajemnice świata, które otaczają nas na co dzień, a nie wiemy jak powstały, jak funkcjonują, jakie są ich możliwości. Jako pasjonaci nauki postawiliśmy sobie jeden cel - pokazać, że jest ona pełna nie tylko trudnych wzorów ale także magii, którą podczas naszego pokazu było można poczuć wszystkimi zmysłami ... dosłownie.
Rys. 1 Przygotowania stoiska Naukowego - sprawdzanie eksperymentów z metanem.
Rys. 2 Przygotowania stoiska Naukowego.
Rys. 3 Przygotowania stoiska Naukowego - sprawdzanie eksperymentów z metanem.
To co odwiedzający mogą zobaczyć podczas wizyty na pikniku jest tak naprawdę tylko czubkiem góry lodowej, sam udział na tego typu imprezie poprzedza wiele wstępnych eksperymentów i przygotowań w pracowni, a samo rozstawienie poszczególnych elementów stoiska również jest pracochłonne. Dodatkowo impreza na świeżym powietrzu pomimo wielu zalet o których powiem więcej w dalszej części opracowania, ma także wady jak np. wiatr, który towarzyszył nam przez całą imprezę i zniweczył efektowny eksperyment z pianą metanową.
Rys. 4 Próby reanimacji eksperymentu niweczonego przez wiatr.
Rys. 5 Rozkład nadtlenku wodoru - symulacja rakiety V2.
Rys. 6 Tomek Podpala kolorowe mieszanki pirotechniczne.
Rys. 7 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli sodu.
Rys. 8 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli sodu.
Rys. 9 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli sodu.
Rys. 10 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli strontu.
Rys. 11 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli strontu.
Rys. 12 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli baru.
Rys. 13 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli baru.
Rys. 14 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli baru.
Rys. 15 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli miedzi.
Rys. 16 Spalanie mieszaniny pirotechnicznej z dodatkiem soli miedzi.
Spalanie mieszanin pirotechnicznych z dodatkami metali barwiących płomienie oraz donorem chloru, który poprawiał lotność tychże dodatków należało do bardzo efektownych i było źródłem dużej ilości dymu, który jednak nikomu nie przeszkadzał.