×

Uwaga

No Images or Galleries Found

Spis treści

W dniu 25 sierpnia 2012r. zorganizowaliśmy zajęcia popularnonaukowe dla dzieci w czasie dnia otwartego Centrum Kształcenia KOREPETYTOR w Pionkach.

Gdyby właśnie w taki sposób już najmłodsze pokolenie rozpoczynało swoją przygodę z nauką mógłbym zagwarantować, że mieli byśmy znacznie większy dorobek odkryć i racjonalizatorskich rozwiązań w wielu dziedzinach życia codziennego.

Niestety za sprawą nauczycieli, którzy przychodzą do szkoły by odbębnić kolejny dzień pracy i tylko zniechęcać wszystkich do nauki mamy sytuacje, gdzie każdy wybiera w dalszym życiu kierunki kształcenia po najmniejszej linii oporu bo ma wstręt do matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Oczywiście nie wszyscy nauczyciele są tacy, nie można uogólniać. Szkoda tylko, że wyjątków jest tak mało.

Rys. 1 Katalityczny rozkład nadtlenku wodoru.

Najbardziej tragiczny przykład miałem całkiem niedawno, gdy koleżanka z pracy poprosiła mnie był wytłumaczył kilka zagadnień z chemii jej synowi - gimnazjaliście. Zabrałem go do laboratorium by pokazać to, o czym mówię i okazało się, że jest on bardzo zainteresowany chemią, ale gdy zapytał nauczycielki dlaczego nie wykonują zalecanych w książce eksperymentów, odpowiedziała że jest to zbyt niebezpieczne i dziwi się, że ktoś to zaleca !!!!!!. Przykro mi, ale takich nauczycieli powinno się ustawić pod murem i rozstrzelać za sabotaż.

Rys. 2 Roztwór nadtlenku wodoru z detergentem i barwnikiem mieszany z roztworem jodku potasu.

Rys. 3 Początek reakcji nadtlenku wodoru z jodkiem potasu.

Rys. 4 Efektowna piana z rozkładu nadtlenku wodoru.

Rys. 5 Powstająca piana nie przestaje rosnąć, co wzbudza coraz większą radość wśród widowni.

Oczywiście największą radość wzbudzili byśmy, gdyby ta piana rozlała nam się po całym biurku i podłodze, ale na szczęście aż tak bardzo nie przesadziliśmy z ilościami reagentów. Niestety dodaliśmy też za mało barwnika i pianka wyszła trochę nijaka a miała mieć śliczny zielony kolor.

Rys. 6 Kulminacyjny moment reakcji - piankowy bałwanek.

Rys. 7 Kolorowe mieszaniny pirotechniczne.

Rys. 8 Kolorowa pirotechnika - zapłon wszystkich mieszanin.

Jak widać na zdjęciu powyżej wszystkie mieszanki zapaliły nam się na raz i efekt troszkę się popsuł, ale tylko na zdjęciu które po prostu się prześwietliło. W rzeczywistości było naprawdę ładnie bo dzieciaki mogły zobaczyć piękną tęczę.

Rys. 9 Kolorowa pirotechnika - dogasające mieszaniny.