Zasada działania członu podwajania napięcia Villarda
Przebiegi w układzie podwajacza napięcia Villarda w przypadku zasilania napięciem sinusoidalnym przedstawia rysunek poniżej. Kondensator C1 za pośrednictwem diody D1 jest ładowany do potencjału równego amplitudzie ujemnej połówki wejściowej U2. Za pośrednictwem diody D2 do kondensatora C2 zostaje doprowadzone napięcie równe sumie napięcia występującego na kondensatorze C1 i dodatniej połówki napięcia wejściowego U1. Napiecie stałe UC na wyjściu powielacza jest więc równe wartości międzyszczytowej napięcia wejściowego (UC = U1 + U2 ). Dodawanie do układu podwajacza dalszych członów złożonych z diody i kondensarora umożliwia zwiększenie krotności powielania.
Teraz na mniejszej płytce pleksy, którą przy pomocy elementów dystansowych przymocujemy do głównej płyty podwajacza, montujemy gniazda wejściowe. Na większym kawałku płyty plexi ustawiamy wszystkie elementy i odznaczamy odpowiedni wymiar, który musimy wyciąć.
Kolejną rzeczą jaką musimy przygotować to dwie wysokonapięciowe diody. Łączymy więc nasze 1N4007 w szereg (ok. 15 szt.)i wsuwamy w koszulke termokurczliwą.
Gdy mamy juz wszystkie elementy gotowe, możemy przystąpic do najprzyjemniejszej części budowy - łączenia wszystkiego w całość jak na zdjeciu.
No i oczywiście do testów. Podwajacz zasilany napięciem przemiennym 4kV dawał na nieobciążonym wyjściu 11 kV, po dołaczeniu lasera He - Ne napiecie spadło do 6 kV.