Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jeden z najprostszych i najbardziej efektownych eksperymentów jakie wykonałem. Pierwszy raz zobaczyłem go bardzo dawno temu w którymś z programów Pana Wiktora Niedzickiego.

Potrzebne odczynniki:
¤ Nadtlenek wodoru H2O2 30% (potocznie: perhydrol)
¤ Dwutlenek manganu MnO2, lub Nadmanganian potasu KMnO4

Potrzebny sprzęt:
¤ Kolba stożkowa 1 l,
¤ Statyw,
¤ Łopatka,

Eksperyment zaczynamy od wlania do litrowej kolby ok. 100 cm3 nadtlenku wodoru.

Następnie zakładamy okulary ochronne i na czubek łyżeczki nabieramy niewielką ilość dwutlenku manganu, lub w zastępstwie nadmanganianu potasu. Nadmanganian jest dostępny w każdej aptece w opakowaniach 5g za ok 2 - 3 zł. Zawartość łyżeczki wsypujemy do kolby i szybko się odsuwamy.

Bardzo gwałtowna reakcja zaczyna się natychmiast po wsypaniu zawartości łyżeczki. Pod wpływem katalizatora (Mno2) nadtlenek wodoru bardzo gwałtownie rozpada się na wodę i gazowy tlen.
2 H2O2 —» 2 H2O + O2 + ciepło

Zachodząca reakcja jest bardzo silnie egzotermiczna, wydziela się mnóstwo ciepła a bardzo gwałtownie wydostające się gazy mogą unosić ze sobą drobiny katalizatora i nie przereagowanego nadtlenku dlatego bezwzględnie należy założyć okulary ochronne .