Nasze laboratorium dysponuje zawansowanym spektrometrem fluorescencji rentgenowskiej XRF firmy HORIBA z Francji, jego symbol: XGT-5700WR z bardzo czułym detektorem chłodzonym ciekłym azotem. O samym urządzeniu jak i metodyce badania mogą Państwo przeczytać w obszernym artykule na naszej stronie internetowej: 

Fluorescencyjna spektrometria rentgenowska XRF

Oferujemy Państwu podstawową usługę analizy metali i ich stopów (bez preparatyki próbki) w cenie 140 zł brutto, cena zawiera podatek VAT w wysokości 23%.

 Procedura wykonania badania w naszej firmie:

1. Konsultacja możliwości skutecznego i miarodajnego wykonania badania (np. brak możliwości badania stali węglowych ze względu na obecność węgla, którego nasz spektrometr nie wykrywa), zakresu prac dodatkowych (np. konieczność preparatyki próbki) lub ograniczenia wielkości próbki (nasz spektrometr to laboratoryjne urządzenie stacjonarne - nie jest to wersja ręczna).

Wszystkie kwestie możemy przedyskutować telefonicznie: +48 606-251-171 lub drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2. Złożenie zamówienia poprzez wiadomość e-mail - po pozytywnej ocenie możliwości wykonania skutecznej i miarodajnej analizy na naszym sprzęcie, należy złożyć zamówienie na wykonanie usługi. W odpowiedzi otrzymają Państwo Fakturę VAT proformę, którą należy opłacić i wysłać do nas próbkę na adres:

Laboratorium Badawczo - Usługowe PROTON

ul. Przemysłowa 1/3B

26-670 PIONKI

 lub przyjechać do nas osobiście i na miejscu przebadać próbkę.

3. Po wykonaniu badania przygotowujemy protokół analizy, który odsyłamy razem z próbką na wskazany adres oraz niezwłocznie drogą elektroniczną.

 

 Przykładowe realizacje tego typu badania w naszej firmie:

1. Analiza składu pierwiastkowego krążków spoiwa do indukcyjnego lutowania miedzianych kapilar w chłodnictwie.

 

Próbka materiału dostarczona do naszej firmy w postaci niewielkiego, jednolitego elementu, który nie wymaga żadnych dodatkowych prac przygotowawczych. Po przemyciu rozpuszczalnikiem, taki element wprowadzamy na stolik naszej maszyny, ustalamy parametry badania i rozpoczynamy naświetlanie i akwizycję danych.

Po około 5 minutach naświetlania i zbierania danych z detektora, program komputerowy przygotowuje widmo intensywności energii i oblicza skład badanej substancji. Oprócz widma dostajemy wynik w bardziej przyjaznej postaci:

 W przypadku, gdy w badanym materiale nie ma bardzo lekkich pierwiastków uzyskamy dokładny skład wagowy stopu, w tym przypadku stop składał się głównie ze srebra: 54,16 %; miedzi: 23,3% oraz cynku: 22,47%. Program wykrył też śladowe ilości innych pierwiastków jak np. chrom czy ołów. W naszym laboratorium możemy określić nawet bardzo małe zawartości pierwiastków w materiałach ale wymaga to indywidualnego wykonania krzywych kalibracyjnych w oparciu o które dokonujemy analizy.

-- Przykładowy raport wykonania badania --

2. Analiza zawartości srebra w termoutwardzalnej paście do tworzenia połączeń elektrycznych

      

 

Materiał do badania to pasta do tworzenia połączeń elektrycznych w panelach fotowoltaicznych, naszym zadaniem było oznaczenie zawartości składnika metalicznego i jego składu pierwiastkowego. W tym przypadku przygotowanie próbki do badania XRF wymagało preparatyki próbki.

 -- Raport badania metalu po preparatyce próbki --

Próbka została spalona w piecu w temperaturze 1000 st. C w sposób umożliwiający wagowe oznaczenie proporcji. Pozostały stopiony metal został przebadany, zawiera 99,53 % srebra

 

 Możemy zmienić wygląd protokołu, umieścić w nim inny widok widma, więcej zdjęć lub dodatkowych opisów lub wykonać dodatkowe prace porównawcze w aplikacji urządzenia. W razie zainteresowania naszą ofertą zapraszamy do kontaktu.