Spis treści

Już po raz trzeci odbył się w Radomiu Piknik Naukowy, który z roku na rok przybiera nie tylko na jakości, ale także na ilości stoisk wystawienniczych i liczbie odwiedzających gości. Załoga naszego laboratorium postanowiła już po raz drugi zaprezentować naukę od tej ciekawszej strony i nie chwaląc się, chyba naprawdę nam się udało.
Podziękowania serdeczne dla Igi Monkosy, która jest autorką rewelacyjnych zdjęć, których część poniżej przedstawiłem oraz dla Ewy Kłosowskiej za pomoc i zaangażowanie przy przeprowadzeniu pokazów. Pokaz w ogóle by się nie odbył gdyby nie pomoc Piotra Cieślika, z którym przeprowadziłem pokazy - Dziękuję.

Radomski Piknik Naukowy ściągnął tłumy. Nauka pokazana w ciekawy sposób okazała się dla mieszkańców regionu atrakcyjną propozycją. Piknik Naukowy był okazją do niecodziennych spotkań z chemią, geografią, motoryzacją, biologią, fizyką, elektroniką, kosmetologią, mechaniką, ekologią, grafiką, techniką, fotografią, astronomią, kryminalistyką i wieloma innymi dziedzinami nauki, które interesują na co dzień, i tymi, które nie są znane. Radomskie gimnazja, licea, szkoły techniczne, uczelnie, firmy i instytucje oraz zaproszeni partnerzy z regionu połączyli siły, by wspólnie pokazać, jak interesujący, różnorodny - i jak blisko nas jest świat nauki i techniki.


Rys. 1 Stoisko Laboratorium Proton na Pikniku.

W tym roku, by maksymalnie zapewnić bezpieczeństwo widowni wydzieliliśmy strefę bezpieczeństwa za pomocą barierek ochronnych, które w przeciwieństwie do taśmy nie tak łatwo przesunąć. Rok temu zauważyliśmy, że z każdą chwilą nasza strefa w jakiś dziwny sposób się zmniejsza za sprawą żądnej wiedzy Publiczności.

Rys. 2 Testy urządzeń przed pokazami - działko Vortex.


Rys. 3 Przed pokazami pracę rozpoczyna wydajna skraplarka tlenowa.


Rys. 4 Jeszcze przed rozpoczęciem pokazów mieliśmy całkiem sporo zainteresowanych obserwatorów.


Rys. 5 Napełnienie ciekłym azotem styropianowych pojemników, które posłużą do dalszych demonstracji.


Rys. 6 Ewa rozdaje balony z helem, które w większości służyły widowni do zmiany tonu głosu.


Rys. 7 Rozkład nadtlenku wodoru - symulacja rakiety V2.


Rys. 8 Rozkład nadtlenku wodoru - symulacja rakiety V2.


Rys. 9 Piotrek dosypuje jodek potasu do menzurki z nadtlenkiem wodoru i detergentem.


Rys. 10 Kilka słów o tym co za chwile nastąpi, i ....